*******
Witam serdecznie, lecz..... pamiętaj- jesteś tu gościem. Internet jest dla wszystkich, tutaj jest moje miejsce.
I niech Ci się nie wydaje, że mnie znasz, bo mogę mieszkać na drugim końcu świata.... :)))

poniedziałek, 22 stycznia 2018

wyzwolenie...U Olgi Jawor zimową porą ciekawa opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny po wybuchu II wojny światowej.
Kilka refleksji i mnie naszło, Dzień Babci i Dziadka to dobra okazja, a wkrótce rocznice "wyzwolenia" i naszych terenów.Bardzo często w myślach dziękuje za czasy pokoju, i świadoma jestem losów dziadków. Losów wojennych- moich\naszych Dziadków. Nie znam żadnych bliższych szczegółów. Nie rozmawiało się o TYM. Zbyt bolesne, trudne, niebezpieczne wspomnienia. Nie wolno było o tych sprawach rozmawiać przy dzieciach. Niebezpieczeństwo czyhało blisko.

Dopiero moja pasja genealogiczna, i ciekawość trochę pozwoliły mi zajrzeć w głąb najbliższej historii rodziny...- tej tragicznej, bo z czasów okupacji....

 • Rodzice Mamy byli robotnikami przymusowymi. Mama Mamy była wywieziona z maleńką córeczką do  Potulic. Niestety w 1948 roku zmarła, osierocając dwie małe córeczki. O czasie wyzwolenia- 8 marca 1945 roku nie mówiło się.
 •  Rodzice Teściowej poznali się na robotach przed wojną, gdzie wyjeżdżali "za chlebem", tam wzięli ślub cywilny, i dopiero na naszym terenie wzięli ślub kościelny. Co zachowało się w aktach. Po murami Berlina zginął w walkach ich najmłodszy syn Edward, przymusowo wcielony do armii niemieckiej. Pod koniec wojny Dziadek Mojego zbiegł z transportu na wschód. O czasie wyzwolenia-  1-2 marca 1945 roku, z młodymi nie rozmawiało się.
 • Dziadek ze strony Taty był przymusowo wcielony do wojska niemieckiego. Babcia w listopadzie 1939 roku urodziła synka i ze swoją Mamą musiała się dwójką dzieci zajmować.
 • Rodzice Teścia również doświadczyli grozy II wojny Św. W 1942 roku Ojciec Rodziny zginął tragicznie pod kołami wojskowej ciężarówki 5 kilometrów od domu. Osierocając Żonę, najmłodszego kilkudniowego synka i siedmioro starszego rodzeństwa. Najstarsze bliźniaki urodzone w 1933 roku.
 monidło: Dziadkowie
Monidło – rodzaj realistycznego obrazu, portretu namalowanego najczęściej na podstawie zdjęcia ślubnego
WF2

4 komentarze:

 1. Wojna zawsze jest straszna :***

  Szukaj Alis rodzinnych historii i spisuj, dokumentuj, bo warto znać swoje korzenie. Kiedyś dzieci będą wdzięczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Monidło...obiło mi się o uszy to słowo, lecz nie wiedziałam co ono znaczy. Teraz juz wiem i dziekuję za to.
  Ciekawe i tragiczne były losy członków Twej rodziny. A każdy chciał po prostu zwyczajnie żyć, przeżyć spokojnie dany sobie czas, wychowywać dzieci, cieszyć się codziennym dniem...Ale nie, historia ma swoje własne plany i wprzęga w nie ludzi, czy tego chcą, czy nie...
  Pozdrawiam Cię serdecznie, Alis!:-)*

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy wnikam w indywidualne historie ludzi, którzy żyli w tych strasznych czasach II wojny i okupacji jestem po prostu przerażona ogromem cierpień, jakich musieli doświadczać.Ale dobrze,że spisujesz te historie, bo Twoim bliskim to się po prostu należy,aby pamięć o nich ocalić od zapomnienia.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bolesne wspomnienia... piękne monidło :* kisses

  OdpowiedzUsuń

Komentarze mile widziane. Dziękuję bardzo za wpis :)

Poprzednie posty:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...